SON HABERLER

It’s Copenhagen Calling: We are unstoppable!

Pekâlâ, dürüst olalım Şu an hiçbirimiz Kopenhag’da değiliz. Günlüğü bitirmek için zamanımız ancak dönünce oldu.

Günlüğü ben direkt final gününü anlatarak bitireceğim çüknü zaten en son okuduğunuz zamandan o ana kadar önemsenecek şeyler olduğunu söyleyemeyiz.

Final günü basın merkezi inanılmaz karışıktı. Daha önce görmediğimiz insanlar, dünyanın dört bir yanından haber yapmaya gelmiş basınlar, oradan oraya koşturan teknik ekip… Tam bir cümbüştü.

Günün tek sorusu “kim birinci olacak?”tı. İlla ki her sene herkes birbirinin fikrini alır ama sonuçta hepimiz o sene kimin birinci olacağını neredeyse biliyor oluruz. Ama bu sene hiç kimsenin bi fikri yoktu herkes gerçekten merakla birbirinin düşüncesini öğrenmeye çalışıyordu. Bahisler olsun basın merkezi oylaması olsun birinciyi Avusturya gösteriyordu ama herkeste “muhtemelen fan balonudur” düşüncesi vardı. Hepimiz Conchita’ya bayılsak da nedense Avrupa’nın onu kabulleneceğine inanamıyorduk bir türlü. Herkesin aklında Macaristan, İsveç, Yunanistan, Ermenistan, Hollanda vardı. Sizi bilmem ama ben böyle çelişkili bir Eurovision geçirdiğimi hiç hatırlamıyorum. 2011’de bile Azerbaycan olacağına belli bir kısım farkındaydı.

1

Final günü de diğer yarı finallerde olduğu gibi aldık yiyeceklerimizi ve basın merkezinde bizim gibi içeri girmeyi tercih etmeyen fanlarla şarkılara bayraklar ve çığlıklarla eşlik ederek izledik. Conchita baştan beri provalarda olsun finallerde olsun basın merkezini yıkmayı başarıyordu. Ama dediğim gibi fanların sevgisiyle Avrupa’daki izleyici kitlesinin bakışını bir tutamıyorsunuz maalesef bu yüzden Conchita’da final akşamı kıyamet kopunca gene aynı şeyler geçti aklımızdan. Yunanistan gecenin tek farklı ülkesiydi bence. Kendi favorimdiler bunu bir kenara koyuyorum ama bütün şarkılar belli bir çizgide giderken Yunanistan o çizgiyi aşıyordu. Ben çok uzun bir süre kazanacaklarına bile inandım. Hollanda’yı da herkes çok beğeniyordu ciddi alkış ve destek aldı ama birinciliğe yakışmayacağına da bütün fanlar emindi.

2

Oylama sırasında ise tek dikkatimi çeken bütün herkesin ağzı açık izlediği. Kocaman bir fan ekibinin birlikte dev ekranda yarışmayı izlediğini hayal edin ki bu fanların hepsi yıllardır Eurovision’a gidiyorlar ve ne zaman bir ülke çıksa herkes bir anda tahminlere başlıyor. Şuna bu kadar bu ülkeye bu kadar vs. çünkü  “Eurovision’da politika” olayına istemeden biz de alışmışız. Gelin görün ki bu seneki oylama bütün fanları şaşırttı. En basitinden herkes Portekiz 12 puanını verirken “İspanya kesin” diyordu Portekiz 12 puanını Avusturya’ya verdi. San Marino 12’yi İtalya’ya verir diye uğultular varken San Marino’nun puanı Azerbaycan’a gitti. Herkesin ağzının açık kaldığı bu muhteşem oylamada fark edilen tek şeyin “bu yarışmada politika var” diyen insanların aslında ne kadar bu konuya cahilce yaklaştığı. EBU (Avrupa yayın birliği) geçtiğimiz son yıllarda politik oyları engellemek için elinden geleni yapıyor ve görüyoruz ki bu sene meyvesini fazlasıyla topluyoruz.

WE ARE UNSTOPPABLE!

3

Photo: Thomas Hanses

Conchita 12 puan aldıkça ve farkı açtıkça verdiği tepkileri gören herkesten çıkan tek ses “oooow” oldu. Herkes onun için mutlu olmuştu ve gerçekten hak eden bir kez daha galibiyetini almıştı.

Avrupa’nın eşcinselliğe bakışının fazlasıyla değiştiğini ve artık ayrımcı insanların, toplumun bu dünyada geride kaldığını bize gösterdiği için, kendi olduğu için ve insanlara kendini olmak istediği gibi kabul ettirdiği için çok içten bir şekilde Conchita’ya teşekkür ediyorum ve tebrik ediyorum!

Arkadaşlarım ve kendi adıma konuşursam Eurovision’u neden sevdiğimizi bir kez daha anlamış bulunuyoruz. Biraz bu yarışmanın içine girdiğiniz zaman her şeyin yılda 3 gece televizyona yansıyan bir eğlence şovundan ibaret olmadığını anlıyorsunuz. Birlik olmanın, insan olmanın ve hangi ülkeden gelirsen gel ne yönelimin olursa olsun hangi ırktan olursan ol aynı çatı altında muhteşem zaman geçirilebileceğini görüyoruz. Politikadan, dinden uzak yalnızca insan olarak gördüğün bir toplumla birlikte zaman geçirmek ve bu 2 haftalık kocaman bir partiyi yaşamak umarım her insanın bir kez de olsa başına gelir!

2 hafta boyunca bizi takip ettiğiniz, okuduğunuz için teşekkür ederiz! Eurovision 2014 günlüğümüz burada sona eriyor. 2015 Viyana’da partiye devam o zamana dek bizimle kalmaya devam edin!! 🙂

HEPİMİZ BİRİZ.

About Helin Ege Tok (120 Articles)
Yaş: 23 Şehir: Floransa/İtalya Okul/ Bölüm: Floransa Üniversitesi /İletişim Bulunduğu Eurovisionlar: 2004, 2011, 2012, 2013, 2014,2015,2016 Referanslar: Delegation of San Marino, Ogae Türkiye(Onikipuan), Ogae İtalya, Esctunes
Contact: Twitter

Yorum bırakın

Email adresiniz gözükmeyecek.


*


Top