SON HABERLER

Hello Europe, It’s Kyiv Calling!

2017 Eurovision’un başkenti Kiev’den herkese merhaba!

Ben Helin Ege Tok ve sitemizin biriciği Maral Toprak bugün Kiev’de üçüncü sabahımıza uyanmış bulunuyoruz. Son 3 günde tam anlamıyla Kiev’i altına üstüne getirdik.

Şehir hakkındaki ilk izlenimlerimiz çok harika değildi. Eve ulaşana kadar Eurovision’a dair tek gördüğümüz renklam havaalanındaydı. Paralarımızı Ukrayna Grivnasına çevirdikten sonra kendimizi epey bir varlıklı hissettiğimiz için şehrin en iyi restoranlarından birinde yemek yemeye karar verdik ve çok komik bir paraya inanılmaz güzel bir akşam geçirdik. Şehir tam bir Sovyet mimarisina sahip olduğu için gereksiz geniş ve uzun sokaklardan oluşuyor bu yüzden bir yerden bir yere yürümek zor. Taksiler de fazlasıyla makul fiyatlara şehrin öbür ucuna götürdüğü için burdaki varlığımız boyunca hep arabayla ulaşımımızı sağladık ve muhtemelen sağlayacağız da.

Çok şanslıydık ki Ukraynalı arkadaşım Tatiana bizi Kiev’in turistik ve turistik olmayan harika yerlerine götürdü. Böylelikle şehre iki günde inanılmaz alıştık ve kendimizi buraya ait hissetmeye başladık. Tabii ki burada olmanın en büyük dez avantajı hiçkimseyle anlaşamıyor olmak. Neredeyse hiçkimse tek kelime ingilizce konuşamıyor. Sanırım sadece 4 kişiyle karşılaştık bizi anlayan.

Dün yani 29 Nisan itibariyle akreditasyonlarımızı almak için yarışmanın yapıldığı International Exhibition Center’a geldik. Hiçbir şey henüz hazır değildi ve akreditasyonlarımızı almak yarım saatten fazla uzun sürdü diyebilirim. Üstüne venünün fotoğrafını çekmek istediğimizde de güvenlikler gelip önümüzü kapatıp “no photo no photo” dediler. Sebebini sorduğumuzda da tabii ki ukraynaca cevap aldık.

Akşam üstü lokal 3 arkadaşımız bize yürüyerek şehir turu yaptırdı ve yürürken yolda konserler, flashmoblar, eğlenen bir sürü insan gördük. Gören kimse savaşta demez. Ben de merakla arkadaşlarıma ülkede durumun nasıl olduğunu sordum. Onlar da doğu tarafında savaşın olduğunu ama burda hayatın normal devam ettiğini söylediler. Eurovision’a çok para harcayamamalarının da tabii ki sebebi varolan paranın doğuya gidiyor olması. Tabii ki ülkedeki çoğu insan Eurovision’un yapılmasını protesto ediyor olsa da bir kesim de buruk zamanların destekçisi olarak görüyor.

 Sabah provalar için erken kalktık ve soluğu basın merkezinde aldık. Henüz hiçbir şey hazır değil. Çantalarımız, pigeon holelarımız(promo kitlerin bırakıldığı kutular), press kitlerimiz. Biz de her şekilde pozitif kalıp, ilk günün gafletine veriyoruz. (Ahhh ahh nerede Stockholm)

Her sene Eurovision’a gittiğimiz şehri gezecek zaman bulamadığımız için bu sene erken gelmeye karar verdik. Tabii iyi mi yaptık kötü mü bilmiyorum çünkü biz 4.günümüzde inanılmaz yorgunuz.

Bizi anı anına takip etmek isterseniz paylaşımlarımız:
Instagram: @escin5
Facebook: Escinfive

About Helin Ege Tok (120 Articles)
Yaş: 23 Şehir: Floransa/İtalya Okul/ Bölüm: Floransa Üniversitesi /İletişim Bulunduğu Eurovisionlar: 2004, 2011, 2012, 2013, 2014,2015,2016 Referanslar: Delegation of San Marino, Ogae Türkiye(Onikipuan), Ogae İtalya, Esctunes
Contact: Twitter

Yorum bırakın

Email adresiniz gözükmeyecek.


*


Top