SON HABERLER

ANALİZ: Makedonya 2016

İsveç’in başkenti Stockholm’de gerçekleştirilecek 2016 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Makedonya’yı Dona adlı şarkısıyla Kaliopi temsil edecek!

2._kaliopi_by_kristijan_teodorov

Balkanlar ve zamane Yugoslavya‘sının en popüler sanatçılarından olan Kaliopi 4 yıl aradan sonra tekrar Eurovision sahnesinde.

28 Aralık 1986’da o zamanın Yugoslavya‘sına bağlı Makedonya’nın Ohrid şehrinde doğdu.

Kariyerinin ilk adımlarını 9 yaşında katıldığı bir çocuk şarkı festivalinde birinci gelerek atmıştır.

Sonrasında kurduğu kendi adını taşıyan “Kaliopi” grubuyla yayınladığı iki albümle Balkan’lar ve Yugoslavya’da başarı elde etti. Grup “Bato” şarkısıyla Balkanlarda hala hatırlanır.

Grup dağıldıktan sonra Kaliopi İsviçre‘ye taşınır ve müziğe verdiği 10 yılın ardından Üsküp Festivali’ndeki birinciliğiyle geri dönüşünü duyurur!

Sonrasında yayınladığı 9 albüm de Yılın Albümü seçilerek Kaliopi’yi ülkesinin en büyük müzisyenlerinden biri haline getirir.

Tiyatro oyunları ve müzikaller için de müzikler hazırlayan Kaliopi’nin müzik kariyerinin büyük müzik işbirlikleri arasında Sting,Renee Fleming,Edin Karamazov gibi isimler bulunur.

Ve yıl 2012‘yi gösterdiğinde Eurovision’a ev sahipliği yapma sırası Azerbaycan‘a gelmiş ve Makedonya Devlet Televizyon’u MKRTV ülkesini temsil etmesi için Kaliopi‘yi seçmiştir.

Bunun üzerine çalışmalara başlayan Kaliopi,eski eşi ve hem solo hem de grubunun aktif olduğu dönemlerdeki işbirlikçisi Romeo Grill‘in kendisine gönderdiği bir besteye sözler yazar. Bu işbirliği sonucunda ortaya çıkan Crno i Belo, Bakü‘deki yarı finalde 53 puanla 9uncu, finalde ise 71 puanla Makedonya’nın şu ana kadar gösterdiği en büyük başarıyı göstererek ipi 13üncü sırada göğüsler.

TH_01_23

Ve 4 yıl sonra tarihler 2016 yılını gösterdiğinde Makedonya’dan Eurovision takipçilerini sevindiren bir haber gelir. MKRTV seçimini yeniden Kaliopi‘den yana kullanmıştır.

Ve 16 Şubat 2016’da “Kaliopi za Makedonija” programında söz ve müzikleri 2012‘deki gibi Romeo Grill ve kendisine ait olan şarkısı “Dona“yı sunar.

Şarkı iyi bir aranje ve Kaliopi’nin büyülü sesiyle dinlenesi bir slow parça. Şarkıdaki duygu geçişini Kaliopi’ye olan sevgimizle yapıyor olsak da,olası finale çıkması durumunda bahislerde ne yazık ki üst sıralara oynamıyor.

Ben final gecesi Kaliopi ve güzel ülkesi Makedonya‘yı dört gözle bekliyor olacağım.

Bol şans,genç yaşta kaybettiğimiz güzel yürekli,büyük sanatçı Tose Proeski‘nin memleketi dost Makedonya!

ESCin5 Makedonya için ne diyor?

Ersin: Bir dönüş daha. Kaliopi’yi Crno i Belo ile güzel hatırlarım,bu yılki Dona da fena dağil,playlistimde yeri var. Ama reaksiyon alacağı tek yer Balkan listeleri. 4 Puan!

Helin Ege : Biricik Kaliopi’nin dönmesi tabii ki müthiş oldu ancak bir Crno I belo değil. 3 Puan!

Kemal Can : Crno i Belo’dan sonra bunun Eurovision fanlarına yapılmaması gerekiyordu. Ah Kaliopi bizimle değilsin. 1 Puan!

Latif Can : Crno i Belo daha güzeldi. Sıkıcı bir şarkı ve bağırma be kadın! 2 Puan!

Maral: İster istemez karşılaştırma yapmak zorunda kalıyorum. Crno i Belo > Dona. Üzgünüm. 2 Puan!

Nazif: Balkanlar kendi dillerinde söylemesin bence. 1 Puan!

Tolgahan : Bu tarz bir şarkı da Eurovision’da olmalıydı bence. Finale kalmalarını istiyorum. 4 Puan!

Yorum bırakın

Email adresiniz gözükmeyecek.


*


Top