SON HABERLER

ANALİZ : Fransa 2016

Herkese merhabalar! Analiz ile ülkeleri gezmeye kaldığımız yerden devam ediyoruz: bugün Fransa’ya bi gidelim, haydi!

Fransa’yı 61.Eurovision Şarkı Yarışması’nda Amir temsil ediyor, şarkısının ismi :J’ai cherché”

AMİR

Amir Haddad, 20 Haziran 1984’te, İsrail kökenli Tunuslu bir baba ile Fas-İspanyolu olan bir annenin çocuğu olarak Fransa’da dünyaya gelmiştir. 1992 yılında ailesinin kökeni olan İsrail’e taşınmışlar ve orada yaşamaya başlamışlardır. 2006 yılında İsrail’de düzenlenen bir şarkı yarışmasına katılmış ve sesini duyurmayı başarmıştır. Müzikle uğraşmasının yanı sıra asıl mesleği diş hekimliği olan Amir, bir dönem Türkiye’de, Antalya’nın dünyaca ünlü tatil merkezlerinden biri olan Kemer’de, Su Kayağı – Su Sporları eğitmenliği de yapmıştır.

Anlaşılacağı üzere muhteşem bir Akdeniz serüveni olan Amir, muhteşem bir müzik tutkusuna da sahip.  2011 yılında “Vayehi” isimli ilk albümünü yayınlamış olan Amir, farklı sesi ile katılmış olduğu O Ses Fransa‘da da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış. Amir, bu yarışmadan hemen sonra ise “Oasis” isimli şarkısını yayınlamış ve Fransız müzik listelerine girmeyi başarmış.

29 Nisan 2016’da ise yepyeni albümü olan “Au cœur de moi” de piyasaya sürülecek.

Eurovision 2016 

Amir, France 2 televizyonu tarafından, Fransa’yı ,İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenecek olan 2016 Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etmesi için seçilmiştir. Eurovision teklifi geldiğinde oldukça şaşıran Amir, uzun bir süredir üzerinde çalışmış olduğu “J’ai cherché” isimli şarkısı ile yarışmaya katılmayı düşünmüştür. Fransız Eurovision komitesi de bu şarkıyı Eurovision için uygun bulmuş ve seçmiştir.

J’ai cherché”

Şarkının büyük bir bölümünü Amir Haddad’ın yanında Johan Errami ve Nazım Khaled yazmıştır. Şarkı Fransızca ve İngilizce olarak düzenlenmiştir. 15 Ocak 2016’da dijital platformda satışa sunulan şarkı, Amir’in yeni çıkacak olan stüdyo albümünde de yer alacak.

Amir ve şarkının seçilmesinin ardından, 29 Şubat 2016 tarihinde Fransa, resmi bir açıklama yaparak temsilcilerini ve şarkılarını duyurmuştur.

Şarkının 3 dakikalık Eurovision versiyonu da klibi ile beraber 13 Mart günü Eurovision TV’de resmi olarak yayınlanmıştır.

Şu an Fransa hem sosyal platformlarda, hem anketlerde, hem de bahislerde oldukça ön planda ve favori durumda. Bakalım, Amir şarkısı ile Stockholm’de Fransa adına neler yapabilecek?

ESCin5 ne diyor?

Tolgahan : Fransa bu sene şaşırtabilir. İyi bir derece alacakları muhtemel. Şarkı oldukça akılda kalıcı. İngilizce kısımlar güzel. Melodi hoş, Amir’in sesi, duruşu iyi. Performansın da düzel olacağından kuşkum yok.  Son yıllarda gönderdikleri en iyi şarkı bence. Bu yüzden 5 puan diyorum!

Helin Ege : Çok tatlı çok güzel ama çok da tekrar var. Ingilizce kısımların olması bu tarz bir şarkıya eşlik etmeyi eğlenceli kılıyor. Fransa’dan görmek istediğimiz hareketler bunlar. Provalar da güzel giderse son yıllarda Fransa’nın aldığı en iyi derecelerden birini alabilir. 4 puan!

Maral : Fransızca ve İngilizce kombinasyonunu bu kadar çok sevebileceğimi hayal edemezdim. İşte yıllardır beklediğimiz Fransa atağı geldi. Bu sene oylamada çokça France kelimesini duyacağız. 5 puan!

Latif :  Son zamanlar Fransası için çok güzel bir şarkı. 3 puan!

Ersin : Fransız vokalin cuk oturduğu,listelerde başarı gösterebilitesi olan bir parça. Ama aranan kan değil. 3 Puan!

Kemal : Fransa’yı bu sene aşırı seviyorum. Amir çok yetenekli bir sanatçı. Şarkının güzelliği, kendisinin tatlılığı ve yeteneği bu sene Stockholmde olay olacak benden söylemesi. Puan 5!

Nazif : Sonunda Fransa ilk 10’a girecek gibi, hafta gelecek yıl Eurovision 2017 Paris olsa çok güzel olmaz mi!? 4 points à la France!

About Tolgahan (178 Articles)
Yaş: 23 Şehir: Antalya, Türkiye Okul/Bölüm: AIU/Turizm ve Otel İşletmeciliği - Innsbruck Üniversitesi/Hukuk Fakültesi Bulunduğu Eurovisionlar: 2015 Referanslar: OGAE İtalya, ESCin5, The Music Of Now Eurovision
Contact: Twitter

Yorum bırakın

Email adresiniz gözükmeyecek.


*


Top