SON HABERLER

ANALİZ: Finlandiya 2016

Evet sevgi pıtırcığı, renkli Eurovision fanları bugün, analizin Finlandiya durağındayız.

Şimdi öncelikle bahsedecek çok konumuz var o yüzden ilk olarak baş rol oyuncumuz Sandhja’n bahsederek başlayalım.

sandhja_eurovision_promo_lowres-1

Sandhja aslında bir Hintli! Kendisinin Hint kökenleri var ama Helsinki’de dünya’ya gözlerini açmış. Onu, 2014’te çıkardığı “Gold” Albümüyle Finlandiya tanıdı. Bu albümdeki Gold ve Hold me şarkıları radyo listelerinde top 20’ye girerek adını duyurdu.

“Bu ayakkabılar kökeninim özünü sıkıyor, o yüzden yalın ayak yürümeyi tercih ettim.” Diyor Sandhja 2014’te çıkarttığı çıkış albümündeki “These shoes(bu ayakkabılar)” adlı şarkısında.Bu şarkıda kendisini ve müziği nasıl gördüğünü yorumladığını söylüyor.

Başka bir röportajında da, yaptığı müziğin eğlenceli ve neşeli olmasını istediği gibi en derin acıların yansıması olmalı diyor. Buradan, Sandhja ablamızın aslında bir çok müzik türünde çalışmaları olduğunu anlayabiliyoruz.

İkinci albümü ise bu baharda piyasaya çıkıyor. Bu albümdeki şarkılardan ikisi hali hazırda single olarak yayınladı. Bunlardan bir tanesini çok iyi biliyoruz: “Sing it away”. Çılgın bir gerçek veriyoruz o zaman, bu albümünü hazırlamak için Guyana ve Jamaica’ya giderek oradaki yaşantılardan ilham almış.

sandhja_eurovision_promo_lowres-4

Sandhja’dan sahne performansı hakkında 3 ilginç gerçek:

  1. Performansımızda çok kuvvetli bir “kadın gücü” teması var. Benimle birlikte sahnede 5 tane back vokalist var, onlar sadece şarkı söylemiyorlar, benimle birlikte dans edip parti havasında eğleniyorlar. Hepsi benim yakın arkadaşlarım o yüzden sahnenin keyfini çıkarmak bizim için çok kolay oluyor.
  2. Benim için Fin sanatını ve zanaatini desteklemek çok önemli. O yüzden bizim amacımız Eurovision sahnesinde Fin markalarını kullanmak.
  3. Söyleyiş tarzımız güçlü bir gospel-soul aslında. Sahnede çok eğleneceğimizden emin olabilirsiniz!

Sahneye çıkmadan önce boks yapıyorum!

Sahneye çıkmadan önce şans getirmesi için, şınav çekip, kendi kendime boks yapıyorum. Bu şekilde vücudumdaki bütün gerginlik gitmiş oluyor ve rahatlıyorum. Grubumla birlikte yaptığımız bir ritüelimiz var aslında. Sahneye çıkmadan hemen önce Superman pozuna girip pozitif şeyler düşünüyoruz.

sandhja_eurovision_promo_lowres-3

 UMK 2016

Bildiğiniz üzere UMK Finlandiya’nın son 4 senedir Eurovision için yaptığı ulusal finalleri. Bu sene’de bir hayli heyecanlı geçen UMK’dan bir çok favorinin arasından sıyrılarak birinci olmuştu Sandhja, Sing it away şarkısıyla.

UMK 2016 Finalinde neler olmuştu?

Final gecesinin sonuçları 50/50 şekilde ulusal Jüri ve Televoting sistemine verildi. Bu sene çok farklı bir Jüri bekliyordu Fin’li arkadaşlarımızı. Jüri toplam 10 ayrı gruptan oluşuyordu. Bu gruplar: Eurovision ustaları, sanatçılar, medya, Youtube fenomenleri, İsveçli Finler, LGBT, milletvekilleri, yol işçileri, çocuklar ve sosyal medya fenomenleri.

Gecenin sonunda göze çarpan 3 isim vardı aslında, Saara Aalto, Mikael Saari ve Sandhja. Nitekim bu 3 favoride ilk 3te yer aldı.

umk16-combined-results

Sandhja – Sing it away – Finlandiya 2016

ESCin5 Finlandiya için ne diyor?
Kemal Can: No Fear diye diye dilimde tüy bitti. Ama olsun en azından geçen seneki gibi bir fiyasko değil. Eğlenceli ve dinlemeyi seviyorum. 3 Puan!
Ersin: Sound,vokal herşeyini sevdim. Lütfen iyi bir sahneniz olsun. Final görür. İlk 10. 4 Puan!
Helin Ege : Bir kez daha Mikael Saari’yi seçmedikleri için ne kadar sinir olsam da Sing it Away’in de kötü olduğunu söyleyemem. Sahne şovuyla iyi desteklenirse ilk 10’da bitirir. 4 Puan!
Latif Can : Bol favorili bir yıldı. Seçilmesine sevindim ama aklım no fearda da kalmadı değil hani.  4 Puan!
Maral: Bu sene benzer tune’lar olmasına ragmen hepsinden arasından sıyrılıp farkını fark edebiliyorsunuz. Geçen seneden sonra benim için Finlandiya adına geçerli bir parça. 5 Puan!
Nazif: Kötü bir şarkı değil fakat, ilk 15’e bile girebileceğini düşünmüyorum maalesef. 1 Puan!
Tolgahan : Çok eğlenceli, çok kıpır kıpır, enerji dolu bir şarkı. Ulusal finaldeki şovları bana “Desperate Housewives”ı hatırlatıyor. Stockholm’deki sahne performanslarının da enerji dolu olacağından eminim. Bu sene Finlandiya’yı seviyorum. 4 puan!

About Kemal Can Arat (62 Articles)
Yaş: 24 Şehir: Zürih Okul/Bölüm: University of Zürich, MSc Cancer Biology Bulunduğu Eurovisionlar: 2013, 2014, 2015, 2016 Referanslar: Infe Turkey
Contact: Website

Yorum bırakın

Email adresiniz gözükmeyecek.


*


Top