SON HABERLER

ANALİZ: Bosna Hersek 2016

Analiz’de bugün yarışmaya 3 yılın sonunda dönme kararı alan biricik Balkan ülkesi Bosna Hersek‘deyiz!

En son 2012’de Maya Sayar – Korake ti znam ile yarışma tarihlerinin en kötü derecelerinden birini alarak 18. sırada kalmışlardı.

Maddi sorunlar yüzünden katılımları sallantıya düşmüş olduğu dönemde ekibin sponsor bulmasıyla her şey yoluna girdi.

Bu seneki ümitleri ise uluslar arası saygınlığı olan ve ödüllü sanatçılar olan Dalal & Deen ft. Ana Rucner ve Jala.

Dalal:

1999 yılında Aida Jašarević içinde olduğu Erato isimli iki kişilik R&B grubu kurdu. Çıkarılan 2 albümün de baş söz yazarlığını yaptı. Daha sonra Sarejevo’da Monument Jazz Club isimli bir mekanda kendi solo kariyerine devam etti. 2015’de Papa Francis’in ziyareti için yapılan konserde Amazing Grace’i seslendirdi.

Deen:

Gerçek ismi Fuad Backovic‘dir. Müziğe ilk adımı 12 yaşında kendi şarkısını kaydetmesiyle başladı. Bunun hemen ardından Seven Up ismi verilen Bosnalı boydandde solist oldu. 2 albüm yayınladılar ve komşu Balkan ülkelerinde de büyük bir başarı kazandılar. Ulusal Bosna Hersek Tiyatrosu Deen’in vokal yeteneklerini farkmesiyle kendisine Carmina Burana isimli opera oyununda başrol teklif ettiler.

Deen, Istituto Marangoni’de Fashion Business bölümünden mezun oldu ve hala daha Milano’da yaşamını sürdürmektedir.

Kendisini ilk olarak tanıdığımız yer yine Eurovision’du. 2004’de Istanbul’da yapılan yarışmada ‘In the disco’ isimli şarkıyla finali 9. sırada bitirmişti.

Anna Rucner:

Çello çalısı olan Anna Rucner, Hırvatistan doğumludur. Kendisi Hırvatistan’ın en başarılı sanatçılarından biridir ve aynı zamandı dünya çapında da başarılar elde etmiştir.

Kendisi Vlado Kalember‘le evlidir. Kalember 1984 yılında Izolda Barudzija ile Yugoslavya’yı Eurovision’da ‘Ciao Amore’ isimli şarkıyla temsil etmiş ve 18 olmuşlardır.

Jasmin Fazlic Jala:

1986 Sarajevo doğumludur. 3 Hip hop solo albümü vardır. BluntBylon isimli hip hop grubunun bir üyesi Red Eye Vision isimli müzik stüdyosunun da kurucusudur.

ESCin5 ne düşünüyor?

Helin: Deen’i 12 yıl sonra o halde görmek… Şarkı tipik hoş bir Balkan şarkısı olarak giderken arada o rap yapan abinin çıkması? Saniyesinde sayfayı kapatma sebebi. 2 puan

Maral: İlk dinlediğimde Hope Never Dies ile karşılaştırma gereği duydum. Yanından bile geçemez. #sorrynotsorry 2 puan.

Ersin:  Balkanlara has “Azis” tarzında dönüşlere Deen de eklendi.Üzgünüm bu yıl şansın yok. 2 Puan

Tolgahan: Çok klasik.. Balkan esintilerini ne kadar sevsem de bu şarkıyı dinlerken pek keyif alamıyorum açıkçası. 3 puan

Latif: başka bir mola şarkısı. 3 puan

Nazif: güzel hazirlanmislar,fakat ıngilizce olsa belki şanslari olurdu, 2 puan

Kemal: Bosna hersek katılımcıyı ilk açıklağı zaman sadece Dean’in katılacağını sanıyorduk. Keşke öyle olsaydı şöyle in the disco havalarında bir şey gelseydi de euroclub’ı düşünmeden edemeseydik. Açıkçası grup halinde katılmaları iyi olmadı ama şarkıya gelecek olursam fena değil. Yine de bizimle değilsin Bosna. 2 puan

About Helin Ege Tok (120 Articles)
Yaş: 23 Şehir: Floransa/İtalya Okul/ Bölüm: Floransa Üniversitesi /İletişim Bulunduğu Eurovisionlar: 2004, 2011, 2012, 2013, 2014,2015,2016 Referanslar: Delegation of San Marino, Ogae Türkiye(Onikipuan), Ogae İtalya, Esctunes
Contact: Twitter

Yorum bırakın

Email adresiniz gözükmeyecek.


*


Top