SON HABERLER

ANALİZ : Azerbaycan 2016

Analizde beşinci durağımız kardeş ve dost ülkemiz “The land of fire” AZERBAYCAN!

Evet, ne yazık ki son yıllarda yarışmaya katıl-a-masak da Eurovision’da her sene bir şekilde temsil ediliyoruz. Azerbaycan bizim bayrağımızı da her sene bu büyük organizasyonda gururla dalgalandırıyor. Bu yüzden Azerbaycan bu konuda bizim için ayrı bir değere sahip diye düşünüyorum.

Azerbaycan’ı bu sene genç bir yetenek olan Samra temsil edecek. Şarkısı ise “Miracle” –Mucize.

Samra

Samra Rahimli, 19 Ekim 1994 yılında Azerbaycan’da doğmuş. Küçük bir çocukken babası ile beraber şarkılar söyleyip kaydedermiş. 2012 yılında, henüz 16 yaşındayken, Azerbaycan’ı Eurovision’da temsil etmek ümidi ile ulusal finalleri olan “Milli Seçim Turu”na katılmış fakat kazanamamıştır. O seneki ulusal finaldeki en genç katılımcı olan Samra, kazanamamasına rağmen birçok müzikseverin dikkatini üzerine çekmiş ve güzel bir kariyer için çalışmalarına devam etmiştir.

Azerbaycan Devlet Üniversitesi’nde “Kültür ve Sanat” eğitimi almıştır.

Müziğinde Aretha Franklin, Diana Ross ve Beyoncé‘den ilham alan Samra’nın en büyük hayali, en sevdiği müzikal olan“Dreamgirls”de başrol oynamakmış.

O Ses Türkiye 

Milli Seçim Turu 2012’den sonraki en büyük tecrübesi 2015 yılında “O Ses Türkiye”de sahnesinde olmuştur. O Ses Türkiye’de ilk önce Hadise‘nin takımında yer alan Samra, daha sonraki elemelerde Gökhan’ın takımına geçmiştir. Yarışmanın finaline kalamasa da hem Türkiye’de hem de ülkesi Azerbaycan’da büyük beğeni toplamıştır.

O Ses Türkiye’den sonra yaz aylarının başında Azerice single çalışması olan “O Sevir” isimli pop şarkısını ve klibini yayınlamıştır. Genç şarkıcı klipteki cesur halleri ile Azerbaycan’da oldukça konuşulmuştur.

O Ses Azerbaycan

O Ses Azerbaycan’da da şansını deneyen Samra yarışmada “Wrecking Ball” performansıyla dikkat çekmiştir. Yarışmanın finalinde 4.olmuştur.

2016 Eurovision Şarkı Yarışması 

Samra, 100 müzik ve televizyon uzmanının ve 35 ülkeden seçilmiş Eurovision severlerin oyları ile belirlenmiştir.  Azerbaycan İçtimai Radyo ve Televizyonu ITV tarafından 2016 Azerbaycan temsilcisi olarak açıklandıktan sonra 13 Mart 2016 günü şarkısı “Miracle” resmi olarak videoklibi ile beraber yayınlanmıştır.

“Miracle”

“Miracle” ballad gibi görünen bir şarkı olsa da içinde hem güçlü elektronik ritimler hem de hoş bir R&B-Pop/ Soul havası taşıyan modern bir şarkı. Bu güçlü şarkının mutfağında, İsveç’ten yaratıcı bir ekip var : Amir Aly, Jakke “T.I Jakke” Erixson ve Henrik Wikström.

Stockholm Yolunda

En büyük hayali olan Eurovision’da ülkesini temsil etme şansına ulaşan Samra, şu aralar bütün gücü Eurovision 2016 için hazırlanıyor. Güçlü bir kızın hikayesinin anlatıldığı ballad görünümlü tempolu pop şarkısını çok seven ve şarkısına güvenen Samra 2016 için oldukça umutlu. Şarkının güçlü ve akılda kalıcı sözlerinin ve melodisinin olduğunu düşünen Samra, şarkısını herkesin onunla beraber söylemesini diliyor.

ESCin5 ne diyor?

Tolgahan : Çok güçlü ve kaliteli bir şarkı. Son yıllarda Azerbaycan’ın gönderdiği en iyi şarkı olduğunu da düşünüyorum. Güzel ve farklı bir şov ile Azerbaycan bu sene Stockholm’den zafer ile ayrılabilir. Gerçekten akılda kalıcı bir nakarata sahip. Oylamada bu unsur oldukça önemli. Benim puanım 5!

Latif Can : Klasik sıkıcı Azerbaycan şarkıları arasında en iyisi. Ama yine hayır yine hayır. Puanım 3!

Helin Ege : Klasik bir Azerbaycan şarkısı. Ancak yine de son dönemde gelen korkunç şarkılardan sonra bir kulağımızın pasını silmedi değil. 4 puan!

Maral :  Ya aslında garip bir şekilde sevdim ben bu şarkıyı. Azerbaycan’ın son yıllardaki olaylarını düşününce bu kesinlikle en iyisi. 3 puan!

Kemal Can : Son 2 senedir Azerbaycan’ın içinde tuttuğu şarkı bu olsa gerek. Şarkı çok güzel, fakat Azerbaycan’ın hala tarzını değiştirmesini beklerken yine aynı tarzlarda bir şarkı gelmesi üzmedi değil. 4 puan!

Ersin : Azerilerin şimdiye kadar gönderdiği en “gerçek” şarkı.Umarım sahnesi iyi olur.Ben sevdim! 5 Puan!

Nazif Can :  Sanırım hiç kötü şarkı yapmayacak bu Azerbaycan. Yine güzel yine dinleten bir şarkı, puanım 3!

About Tolgahan (178 Articles)
Yaş: 23 Şehir: Antalya, Türkiye Okul/Bölüm: AIU/Turizm ve Otel İşletmeciliği - Innsbruck Üniversitesi/Hukuk Fakültesi Bulunduğu Eurovisionlar: 2015 Referanslar: OGAE İtalya, ESCin5, The Music Of Now Eurovision
Contact: Twitter

Yorum bırakın

Email adresiniz gözükmeyecek.


*


Top