SON HABERLER

Analiz : Avusturya 2016

Herkese merhabalar! 🙂
Analizde bugünün durağı geçtiğimiz senenin ev sahibi ülkesi, büyüleyici güzelliklerle dolu olan Avusturya! Bu büyüleyici güzelliklerden biri de hiç kuşkusuz ki Avusturya’nın bu seneki temsilcisi Zoë ve şarkısı “Loin d’ici” 

ZOË

Zoë Straub, 1 Aralık 1996 Viyana doğumludur. Zoë Straub, Avusturya’nın ünlü müzisyenlerinden olan bir anne ve babanın (Christof Straub ve Roumina Straub) kızıdır. İlk şarkısını 4 yaşındayken kaydetmiş, daha 6 yaşındayken de ailesinin projesi olan bir müzikalde şarkı söylemiştir. 2007 yılında Avusturya’da düzenlenen bir çocuk şarkı yarışmasına katılmış ve Nicole’ün “Engel ohne Flügel” isimli şarkısını söylemiştir. 9 yıl boyunca, Fransızca eğitim verilen Viyana Fransız Koleji’nde eğitim almıştır. Bu yüzden Fransızca Zoë için bir ana dil gibi diyebiliriz.

2013 yılına geldiğimizde Zoë, kendi solo müzik kariyeri için ilk adımlarını atmıştır. Kendi şarkılarının sözlerini genellikle kendisi yazan ve bunları babası ile beraber besteleyen Zoë, müzik kariyerinin dışında oyunculuk ve sunuculuk da yapmaktadır. Avusturya’nın sevilen dizilerinden birinde başarılı bir oyunculuk gerçekleştirmiştir.

2015 :  Eurovision için ilk deneme!

Zoë, 2015 yılında ülkesi Avusturya’yı kendi ev sahipliklerinde,Viyana’da gerçekleşen, 2015 Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etmek için şansını denemiştir. “Wer Singt für Österreich 2015” isimli ulusal finalde “Quel filou” isimli şarkısı ile yarışmış finale kadar yükselmiş fakat ülkesini temsil etme hakkını kazanamamıştı.

Ulusal finalden sonra Avusturya genelinde hayran kitlesi oluşmaya başlayan Zoë, ilk stüdyo albümü olan “Debut” için çalışmalarına başlamıştır. 2015 Eurovision Şarkı Yarışması haftasında Viyana’da gerçekleştirilen Eurovision etkinliklerinde konserler de vermiştir.

Ekim 2015’te ilk stüdyo albümü olan “Debut”u yayınlamıştır. Albümde 12 Fransızca şarkı bulunmaktadır.  Albümde yer alan “Mon cœur a trop aimé” isimli şarkısı Avusturya’da büyük başarı kazanmıştır. Albümde “Loin d’ici”nin de daha uzun ve daha klasik bir versiyonu yer almaktadır.

zoe

“Loin d’ici” 

12 Ocak tarihinde Avusturya ulusal finalinde yarışacağı duyurulan Zoë, Eurovision adayı şarkısı “Loin d’ici”nin yeni versiyonunu, sözlü müzik videosu ile beraber 21 Ocak’ta resmi olarak yayınlamıştır.

İkinci deneme başarılı✅ : Wer Singt für Österreich 2016

“Loin d’ici”yi yayınlamasından sonra da ulusal finali kazanmaya aday gösterilen Zoë, 12 Şubat 2016 akşamı Viyana’da gerçekleştirilen Avusturya ulusal finalinde halk ve jüri oylaması sonucunda süperfinal aşamasına yükselmiş ve yarışmayı kazanmıştır.

Ulusal finali kazanması ile ülkesini Stockholm’de düzenlenecek olan 2016 Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etmeye hak kazanmıştır.

“Loin d’ici”

Sözü ve müziği kendisine ve Christof Straub’a ait olan “Loin d’ici” pozitif sözleri ve müziği ile dikkat çeken bir şarkı. Şarkı Fransızca olması ile de ayrı bir dikkat çekmekte. Şarkı akılda kalıcı sözlere ve melodiye sahip, altyapısı kaliteli, pop türünde bir şarkı. Şarkının 3 dakikalık Eurovision versiyonu 5 Şubat 2016 günü resmi olarak yayınlandı.

ZOË, şarkısını “hayallerdeki cennete ufak bir seyahat” olarak tanımlıyor. Herkesin mutlu olduğu, eğlendiği, şarkı söyleyerek, dans ettiği hayallerdeki yer.

Şarkı sözlerinden bir kısım :


Dans un pays loin d’ici
À la recherche du paradis
Dans un pays loin d’ici
On chante, on chante..

Buradan uzaklarda bir ülkede
Hayallerdeki cenneti ararken,
Şarkı söylüyoruz, dans ediyoruz..


 ZOË’nin video klibi ise 15 Mart 2016 günü resmi olarak yayınlandı. Klibin arka planında pastel renklerden oluşan çizimler kullanıldı.

ZOË masalımsı şarkısı “Loin d’ici” ile 10 Mayıs 2016 gecesi düzenlenecek olan birinci yarı finalde sahne alacak ve ülkesinin bayrağını finalde dalgalandırmak için elinden geleni yapacak.

İlginç bilgiler :

-12 saatten fazla uyuyabilir
-Erkek arkadaşı yarı İsveçli.
-Konserlerinde sahneye çıkmadan önce “superman” pozisyonunda dururmuş.
-Eurovision’da yarışmak her zaman büyük bir hayaliymiş.

ESCin5 ne diyor?

Tolgahan : Bu seneki açık ara favorim diyebilirim! Açıklanan şarkılar arasında kesinlikle akılda kalan sözlere ve melodiye sahip olan bir şarkı. Sunumu da şarkının kendisi kadar hoş.  Zoë de gerçekten çok güzel çok tatlı bir genç kız. Hem şarkısı hem kendisi hem de naif  tatlı sesi insanda pozitif duygular uyandırıyor. Pozitif enerji dolu bu güzel şarkıya benden kocaman bir 5 puan! ❤️ Go Austria!

Kemal Can : Aşırı seviyorum ya! Tatlış, tatlış bir entry, çok akılda kalıcı ve çok pozitif. Eminim çok iyi bir derece alacak, benden yıldızlı 5 puan! ❤️💫

Latif Can : Çok tatlı bir şarkı, oylamada yukarılarda olacağı da akıllarda kalacağı da kesin. 5 puan!

Helin Ege : O Fransızcanın canını yerim. Nasıl tatlış nasıl güzel bir şarkı yine de çok iyi bir derece alacağını düşünmüyorum maalesef. 4 puan!

Maral : Eğer sahne ve dekor çiçekli böcekli olmayacaksa bu şarkıyı seveceğim çünkü gerçekten güzel bir şarkı ama buradan yalvarıyorum lütfen ulusal finaldeki gibi olmasın sahne. Güçlü bir şarkı ve Fransızca olması çok tatlı zaten Fransızcadan başka bir dil yakışmazmış bu şarkıya. 5 puan!

Nazif Can : Her ne kadar Fransızca bir şarkı olması beni sevindirse de , aynı sözlerin tüm şarkı boyunca tekrar etmesi bu şarkı ne zaman bitecek dedirtiyor. Biraz da anaokulu şarkısına benzemesinden dolayı 3 puan!

Ersin : Dereceye giremeyecek ama Zoe ve şarkının soundu pamuk şeker tadında. 4 Puan!

About Tolgahan (178 Articles)
Yaş: 23 Şehir: Antalya, Türkiye Okul/Bölüm: AIU/Turizm ve Otel İşletmeciliği - Innsbruck Üniversitesi/Hukuk Fakültesi Bulunduğu Eurovisionlar: 2015 Referanslar: OGAE İtalya, ESCin5, The Music Of Now Eurovision
Contact: Twitter

Yorum bırakın

Email adresiniz gözükmeyecek.


*


Top