SON HABERLER

ANALİZ: Avustralya 2016

Eurovision Şarkı Yarışması 2016 İçin hazırladığım ilk analizim, aynı zamanda benden okuyacağınız ilk yazım olacak.

MerhabaBen ErsinDaha uzunca bir süre birlikteyiz.

Bugün, gönüllerin şampiyonu,birinciliği gümüş tepside vermek istediğimiz deniz aşırı “komşumuz” Avustralya’yı konuşuyor olacağız!

İsveç’in başkenti Stockholm’de gerçekleştirilecek 2016 Eurovision Şarkı Yarışması’nın 2. Yarı Final ve muhtemel Büyük Final’inde  Avustralya’yı Sound of Silence adlı şarkısıyla Dami Im temsil edecek!

Avustralya resmi yayın kuruluşu SBS, Conchita Wurst ve Guy Sebastian’ın da katılımıyla gerçekleştirdiği yayında Stockholm katılımcısını anons etti.

Farkedeceğiniz üzere Dami,günümüz Avustralya’sının hamurunda olan (Asya ağırlıklı), çok uluslu mozaiğin bir parçası.

27 yaşında olan sanatçı,9 yaşına kadar doğduğu Güney Kore’de yaşadı. Ailesinin Avustralya’ya taşınmasından sonra 11 yaşında Griffith Üniversitesi’nde Genç Müzik Konservatuarı programına dahil oldu. Eğitim hayatını türlü ödüller,bölüm birincilikleriyle taçlandıran sanatçı,popüler müzik piyasası öncesinde piyano öğretmeniydi. Ülkesiyle olan bağlarını koparmayan Dami,müziğe kısa da olsa Güney Kore’deki Hristiyan gençlik kamplarında Gospel şarkıcısı olarak başladı.

2010’da ilk albümü olan Dream’i yayınladıktan 3 yıl sonra bir star fabrikası olan X Factor formatının Avustralya edisyonuna katıldı ve yarışmanın beşinci sezonunun kazananı oldu. Akabinde Sony Music Australia ile albüm sözleşmesi yaptı.

Yarışmadaki başarısını, yayınladığı single Alive ile sürdüren sanatçı, Avustralya müzik listelerinde üst sıralarda yer aldı.

“Bu da yetmez!” diyorsanız,sonrasında uzun süre birinci sırada kalan kendi adını taşıyan bir albümü ve başarısını cilaladığı bir platinyum sertifikası var.

Takvimler 2016 yılını gösterdiğinde Avustralya resmi yayın kuruluşu SBS,Eurovision Şarkı Yarışması 2016’da ülkesini temsil etmesi için Dami Im’i seçti. Temsilci anonsunu bizzat Conchita’nın yaptığı yayında Dami,canlı performansıyla Stockholm’de bize lezzetli bir sunum yapacağının sinyallerini verdi.

10 Mart’ta; bu yıl için yarışacak, Anthony Egizii ve David Musumeci imzası taşıyan şarkısı Sound of Silence’ı dinleyicilerin beğenisine sundu. Slow-Pop ritimleriyle dinleyeni anında yakalayan şarkısıyla Dami, playlistlerimizde bir süre daha çalmaya devam edecek gibi.

Stockholm güçlü bir sese sahip Dami’nin kariyerinde bir diğer kilometre taşı olacak mı,hep beraber göreceğiz.

Bol şans,şefkatli kanguruların diyarı Avustralya!

ESCin5 Avustralya için ne diyor?

Ersin: Zamanında ailesinin Avustralya’ya taşınmasından en karlı çıkan biz olduk sanırım. Çok sevdim!
Hemşehrisi Sia’nın sahnesinden kopya çekerse şarkıya çok yakışır. 5 Puan!

Helin Ege : Öyle bir şarkı,böyle bağımlılık yapıyor. Avusturalya yine farkını koydu kesinlikle. Güzel bir sahne şovuyla desteklenirse birinciliğe bile oynayabilir. 5 PUAN!

Kemal Can : Akılda kalıcı bir şarkı, yarışma gecesi seyircilerin çok seveceğinden ve ellerinin telefona gideceğinden eminim. Şarkıya gelirsem, çok güzel değil bana göre ama kesinlikle kötü değil. 3 PUAN!

Latif Can : Çok tatlı şarkı. Oylamada yukarılarda olacağı da,akıllarda kalacağı da kesin. 5 PUAN!

Maral: Böyle “Alllaaah çok beğendim!”lik değil ama kötü de değil. Ortada bir puan vereceğim çünkü ben de ortadayım. 3 PUAN!

Nazif: Şarkının Avrupalı olmadığı en başından belli ediyor kendini. Bu sene farklılığı ile renk katacağı, yine üst sıralarda olacağı belli, kardeş kıtaya için 4 PUAN!

Tolgahan : Oldukça güzel ve kaliteli bir şarkı. İmajı ile de fark yaratan biri. 4 puan!

1 Comment on ANALİZ: Avustralya 2016

  1. Klip, şarkı, yorum… Hepsi birbirinden mükemmel. Bu seneki zirvenin en güçlü adayı Silence ile Dami bence. Mükemmel bir sesi var. Melez olması da ona kocaman bir artı katıyor. Tek kelimeyle BA YIL DIM! Umarım kurtlar sofrası Eurovision’da hak ettiği puanı alır da güzelim şarkı harcanmaz.

Yorum bırakın

Email adresiniz gözükmeyecek.


*


Top