SON HABERLER

60.Eurovision Şarkı Yarışması’nda 39 Ülke Yarışacak!

Evet, artık resmileşti! Dakikalar önce Avrupa Yayın Birliğinden resmi olarak bildiri geldi. Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirilecek olan 60.Eurovision Şarkı Yarışması’na 39 ülkenin katılımı kesinleşti ve onaylandı.

Döneceği beklenilen Bulgaristan bu sene de yarışmada yarışmamaya karar verirken, siyasal ve ekonomik sıkıntılarla boğuşan Ukrayna da yarışmaya katılmama kararı aldığı kesinleşti. Bosna & Hersek finansal nedenlerden dolayı bir kez daha yarışmaya katılmama kararı alırken, Hırvatistan ve Slovakya da yarışmaya dönmeyeceğini bildirmişti. 

Yarışmaya verdikleri 1 yıllık aradan sonra Güney Kıbrıs (Rum Kesimi) ve Sırbistan yarışmaya dönme kararı almıştı. Sürpriz bir geri dönüş olarak da, Çek Cumhuriyeti 5 yıllık aradan sonra katılma kararı almıştı. Ekonomik problemlerle boğuşan Yunanistan‘ın ise pes etmeye hiç niyeti yok. Yarışmada yine yer alacaklar.

Türkiye ise üçüncü kez yarışmaya katılmıyor. Avrupa Yayın Birliği ve TRT arasında görüşmeler geçse de 60.yıldönümünde Türkiye maalesef yer almıyor. 2016 için ise dedikodular ve Eurovision severlerin umutlu bekleyişi şimdiden başladı. Türkiye son olarak 2012 yılında, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Can Bonomo ve şarkısı “Love Me Back” ile yarışmış ve finalde 7. olmuştu.

Yarışacak 39 Ülke :

Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Avusturya, Belarus, Belçika, Hollanda, Birleşik Krallık, İrlanda, İsveç, İzlanda, Danimarka, Norveç, Finlandiya, Estonya, Litvanya, Letonya, Almanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Fransa, İspanya, Portekiz, Malta, İtalya, Slovenya, Yunanistan, Karadağ, Makedonya, Kıbrıs, Romanya, Moldova, Rusya, Gürcistan, İsrail, San Marino ve Sırbistan.

Geçtiğimiz yıl Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yapılan 2014 Eurovision Şarkı Yarışması’nda 37 ülke boy göstermişti.

About Tolgahan (178 Articles)
Yaş: 23 Şehir: Antalya, Türkiye Okul/Bölüm: AIU/Turizm ve Otel İşletmeciliği - Innsbruck Üniversitesi/Hukuk Fakültesi Bulunduğu Eurovisionlar: 2015 Referanslar: OGAE İtalya, ESCin5, The Music Of Now Eurovision
Contact: Twitter

Yorum bırakın

Email adresiniz gözükmeyecek.


*


Top